Finanse

Nowe technologie i edukacja artystyczna – co mają ze sobą wspólnego?

mother-board-581597_640Decyzja o kierunku podejmowanych studiów jest wyjątkowo istotną kwestią, często ważącą na całym przyszłym życiu. Z tego względu warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu i uwagi. W swoich poszukiwaniach niektórzy kierują się przede wszystkim możliwościami finansowymi, jakie daje wyuczony zawód, jednak coraz większy procent młodego społeczeństwa decyduje się na rozwiązania zgodne z własnym charakterem i oczekiwaniami dotyczącymi jakości i poziomu zadowolenia z życia. Dobra wiadomość jest taka, że to właśnie osoby pełne kreatywności i realizujące się w swojej pasji są dzisiaj szczególnie cenione przez pracodawców.

Studia plastyczne – czy warto?

Warto wiedzieć, że w wyniku zmian zachodzących na rynku pracy poszczególne kierunki studiów także ewoluują. Dotyczy to szczególnie kwestii coraz bardziej cenionych na rynku fachów rzemieślniczych, wymagających przede wszystkim umiejętności praktycznych; nowo powstałe kierunki i specjalności realizują teraz program, w którym priorytetem jest nabycie takich umiejętności, które realnie pomagają w praktyce. Edukacja artystyczna to szczególny kierunek przeznaczony dla wyjątkowych ludzi. Zajęciom daleko do typowych wykładów czy konwersatoriów, dodatkowo sama formuła zajęć, mocno aktualizowana o bardziej medialne kierunki, czyni absolwentów kreatywnymi, wyposażonymi w odpowiednie umiejętności, a przede wszystkim pełnymi pasji młodymi ludźmi. – tłumaczy specjalista Gdańskiej Szkoły Wyższej.

Sztuki plastyczne już dawno przestały się kojarzyć jedynie z malarstwem oraz ceramiką. Dzisiaj wybierając się na takie studia można spodziewać się licznych przedmiotów dodatkowych stworzonych z myślą o współczesnym rynku pracy: to np. grafika użytkowa, wiedza o korzystaniu z praw autorskich (dość istotna dla osób pracujących m.in. przy produkcjach telewizyjnych, fotografów i grafików) a także animacja i promocja kultury. Naturalnie wszystkie placówki zapewniają zajęcia z malarstwa, rysunku, rzeźby i historii sztuki. To szczególnie istotne przedmioty niosące ze sobą wiele korzyści nawet dla tych, którzy chętniej widzą się w nowoczesnym studiu graficznym. Dopiero zapoznanie się z klasyką pozwala na rozwój estetycznej świadomości,a co za tym idzie – prawdziwie twórczą pracę.

Przy tej okazji warto wziąć pod uwagę samą formę prowadzonych zajęć – nie dość, że jest ona mocno praktyczna, to w dodatku zawsze przebiega w atmosferze wyjątkowego luzu oraz partnerskiej i bezpośredniej relacji na linii wykładowca-student. Większość pracowni artystycznych skutecznie łączy w sobie równowagę pomiędzy skuteczną realizacją programu i doskonaleniem umiejętności uczniów przy jednoczesnym zachowaniu sprzyjającej twórczej pracy atmosfery.

Czy można zarobić na sztuce?

Bez względu na ideę przyświecającą decyzji młodego człowieka dotyczącej studiów kwestia finansowa jest dość ważna – W tym przypadku studenci kierunków artystycznych znajdują się w takiej samej sytuacji, jak pozostali. Aby zdobyć doświadczenie i rozwijać nabytą w trakcie zajęć wiedzę muszą zacząć pracować jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze w trakcie studiowania. Wiele osób realizuje się np. w agencjach reklamowych, zakładach produkcji ceramiki, w teatrach, przy organizacji lub animacji kultury oraz w wielu innych dziedzinach. Kreatywność i pasja to dzisiaj cechy szczególnie cenione przez pracodawców i nie tylko: absolwent sztuk plastycznych może rozpocząć własną działalność, zająć się tworzeniem teledysków, murali, realizacji programów, projektów witryn i blogów i w tym celu szukać licznych dofinansowań. Edukacja artystyczna to kierunek wymagający, ale wyjątkowy i oferujący wiele możliwości – podsumowuje specjalista Gdańskiej Szkoły Wyższej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ