Gadżety Informacje Poradniki

Wybieramy tablet multimedialny

tablet-465142_640Rozpiętość cenowa poszczególnych tabletów może być dla nas szokiem – z łatwością znajdziemy modele, które nie będą nas kosztowały więcej niż kolacja dla dwojga w restauracji, jak również takie które pochłoną większą część naszej wypłaty. Ich cena zależy oczywiście od rozmaitych funkcji, dlatego też powinniśmy się dobrze zastanowić, które z nich będą dla nas przydatne, a z których nie będziemy korzystać w ogóle. W ten sposób wybierzemy tablet idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Żywotność baterii

Tablet jest urządzeniem, które ma nam służyć przede wszystkim poza domem. Jest stosunkowo niewielkie, więc możemy je zabrać ze sobą w podróż, gdzie będzie umilało nam czas lub umożliwi wykonywanie pracy. Dlatego też ważne jest, aby tablet działał jak najdłużej bez konieczności podłączania go do źródła energii. Oczywiście jest to mniej istotne, jeśli chcemy podarować tablet dziecku – będzie ono głównie umilało sobie nim czas w domu, gdzie zawsze może podładować akumulator – lub jeśli sami planujemy stosować to urządzenie jako alternatywny sprzęt komputerowy do mieszkania. Oczywiście rodzaj i pojemność użytej baterii determinuje także wysokość ceny, więc jeśli nie zamierzamy korzystać z tabletu w komunikacji miejskiej lub na wycieczkach, wówczas urządzenie z niższej półki zaspokoi nasze potrzeby.

Połączenie z siecią

Podobnie jak w przypadku baterii, musimy się zastanowić w jakich sytuacjach będzie nam potrzebny tablet. Większość urządzeń tego typu może się łączyć z siecią za pomocą WiFi, jednak bardziej zaawansowane modele posiadają także możliwość korzystania z sieci LTE. Zasięg tej sieci ciągle się rozwija, dlatego też nie we wszystkich lokacjach jest on dobrze dostępny. Zanim się więc zdecydujemy na zakup droższego sprzętu sprawdźmy, czy w naszej okolicy będzie możliwość korzystania z mobilnego internetu. Jest to jednak wyjątkowo przydatna opcja, gdyż będziemy w stanie załatwiać rozmaite sprawy przez sieć przebywając w pociągu, tramwaju, lub nawet podczas relaksu w parku lub nad rzeką.

Wielkość ekranu

Jeśli zamierzamy oglądać na tablecie filmy i seriale, wówczas powinniśmy kupić model 10-calowy, gdyż pozwoli on wygodnie dojrzeć ważne detale na materiałach video. Jest on jednak słabo mobilny, gdyż do przenoszenia go będziemy potrzebowali większej torby lub plecaka Małe tablety są zdecydowanie bardziej poręczne, nie zajmują wiele miejsca, więc zmieści się w małej kobiecej torebce, a nawet w większej kieszeni męskiej kurtki. Poza tym modele 7-8-calowe pewnie leżą w dłoniach i istnieje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Oczywiście za większe tablety trzeba również proporcjonalnie więcej zapłacić. Zarówno mniejsze, jak i większe tablety multimedialne znajdziemy tutaj.

System operacyjny

Android, iOS czy Windows? Z tym pytaniem zmagają się od lat wszyscy użytkownicy multimedialnych urządzeń. Tutaj decydującym czynnikiem jest najczęściej dostęp do aplikacji – często na jednych systemach poszczególne programy są odpłatne, podczas kiedy na innych możemy je zdobyć za darmo. Kolejnym czynnikiem jest intuicyjność działania. Systemy kafelkowe będą idealne dla seniorów i dzieci, gdyż nawet mając problemy z czytaniem będziemy w stanie wybrać program, który mamy na myśli. Aspektem decydującym może być również system, jaki mamy zainstalowany na innych urządzeniach – kwestia przyzwyczajenia do danego systemu często jest decydująca przy doborze kolejnych sprzętów, tym bardziej, jeśli zależy nam na ich kompatybilnym działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ