Akcesoria Polecane

Mop płaski czy sznurkowy – który wybrać?

mop-plaskiW ostatnich latach środki do mycia podłóg stają się coraz bardziej zaawansowane. Jednak najpopularniejszym produktem do ich aplikacji wciąż pozostaje mop. Z pewnością zauważyłeś, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli tego urządzenia. Najchętniej kupowanymi są mopy płaskie i sznurkowe. Który będzie odpowiednio dla ciebie i twojej podłogi? Dzięki naszym wskazówkom z pewnością dokonasz właściwego wyboru.

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie podłogi bez mopa. Istnieją różne rodzaje mopów, które różnią się kształtem, materiałem, z którego je wykonano i ceną. Każdy ma swoje wady i zalety. I każdy sprawdzi się w innym pomieszczeniu.

Mop sznurkowy

To najbardziej klasyczny model i pewnie miałeś go kiedyś w swoim domu. Końcówkę ze sznureczkami przykręca się po prostu do kija. Niezbędne jest wiadro z nakładką, w którym trzeba porządnie odcisnąć wodę. Mopem sznurkowym można czyścić podłogi różnego rodzaju: panele, parkiety, płytki, linoleum. Dobrze dociera do różnych zakamarków. Skuteczność mopa zależy od materiału, z jakiego wykonano sznurki. Najlepsza jest bawełna: chłonna i łatwo ją wycisnąć. Dobrze sprawdzi się też mikrofibra, która radzi sobie z brudem i nie pozostawia smug. Najgorszą jakość mają włókna syntetyczne, które słabo chłoną wodę. Nie nadają się do paneli i podłóg z drewna. – „Mopy sznurkowe dość szybko się niszczą. Przestają dokładnie domywać podłogę, pozostawiając smugi. Są jednak najtańsze, więc zużytą końcówkę bez problemu można wymienić” – wyjaśnia ekspert z Hurtowniachemiczna.com.

Mop płaski

Popularnym wyborem są także mopy o płaskiej stopie czyszczącej. Zakłada się na nią materiałową nakładkę, najczęściej wykonaną z mikrofibry. Do takiego mopa również warto dokupić specjalne wiadro, w którym nakładkę można wypłukać i wycisnąć. Na rynku dostępne są modele z wygodnym pedałem, dzięki któremu nie trzeba się nawet schylać. Po każdym sprzątaniu nakładkę warto wyprać w pralce. Mop płaski można zakupić ze stałą lub teleskopową rączką.

Ten model jest dobrym wyborem, jeśli masz podłogi z twardego drewna lub laminowane, które źle znoszą nadmiar wilgoci. Nie pozostawia smug. Dobrze sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Gorzej radzi sobie z nierównymi powierzchniami – trudno z jego pomocą usunąć brud z wszystkich zakamarków.

Co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaką podłogę chcesz umyć. W przypadku drewna czy paneli lepiej sprawdzi się mop płaski. Do kuchni lub łazienki warto natomiast zakupić mop sznurkowy. Dotrze do wszystkich zakamarków i dobrze doczyści fugi. Wybierając mopa zwróć również uwagę na kij i wiadro, które także wpływają na komfort i jakość sprzątania.