Finanse Polecane Poradniki

Hosting dla sklepu internetowego. Co początkujący w branży e-commerce wiedzieć powinien?

Żaden sklep internetowy nie działałby bez dostępu do serwera. Hosting, czyli wykupienie określonej ilości miejsca na dysku serwera daje gwarancję sprawnego działania. Jednak nie zawsze tak jest. Ponieważ rodzajów hostingu jest kilka, a usługodawcy różnią się między sobą dostępem do infrastruktury i oferowanym wsparciem, przed wyborem określonego trzeba się dobrze zastanowić. Obsługa IT w zakresie administrowania serwerami jest bowiem kluczowa dla sukcesu w branży e-commerce, gdyż wszystkie przestoje negatywnie wpływają na prestiż firmy. Zatem, jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego?

Hosting współdzielony – czy to dobry pomysł?

Jeśli dopiero zakładasz sklep internetowy i zamierzasz prowadzić działalność e-commerce w niszowej branży to na samym początku hosting współdzielony może Ci wystarczyć. Jednak musisz wiedzieć, że tu otrzymujesz określoną ilość procesów, które mogą być jednocześnie obsłużone, czy GB pamięci operacyjnej do wykorzystania. W sytuacji, gdy pojawi się awaria strona po prostu przestaje działać. Gdy następuje nagły wzrost odwiedzin poza dostępne zasoby powoduje to awarię serwera znaną jako błąd 500. Jej wyeliminowanie może trwać od kilku godzin do kilku dni, a próby odświeżania strony przez potencjalnych klientów powodują, że strona staje się coraz bardziej obciążona. Z tego powodu trudne są tu działania marketingowe i organizowanie promocji, gdyż wzrost odwiedzin może spowodować awarię, co od razu odbije się na niezadowoleniu klientów, którzy nie mogą dokończyć transakcji.

Hosting VPS – lepszy wybór od współdzielonego, ale nadal może wystąpić szereg problemów

Kolejnym możliwym wyborem jest hosting VPS. Tutaj możliwa jest konfiguracja wykupionej części serwera, a także uruchomienie bardziej zaawansowanych aplikacji. Tutaj również jednak zostają przydzielone określone zasoby RAM, rdzeni procesora i pojemność dysku. Podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego może wystąpić awaria przy większym obciążeniu i obsłudze dużej ilości procesów jednocześnie. W przypadku takiego hostingu przed organizowaniem promocji trzeba w ramach dostępnych zasobów odpowiednio skonfigurować serwer, dlatego niezbędne jest tu korzystanie z obsługi IT profesjonalnej firmy sprawującej opiekę informatyczną.

Serwer dedykowany – doskonały wybór dla sklepu internetowego, choć ma swoje wady

Jednym z lepszych wyborów w przypadku prowadzenia sklepu internetowego jest serwer dedykowany. W ramach tej usługi możesz samodzielnie zdecydować, jakie zasoby będą Ci potrzebne do prowadzenia sklepu. Oczywiście laikowi trudno to stwierdzić, na szczęście możesz skorzystać z obsługi IT. Hostingodawca pomoże Ci określić ile potrzebnych będzie rdzeni procesora oraz pamięci RAM do uruchomienia sklepu internetowego, który będzie działał bez zarzutu. Ponadto masz do dyspozycji cały serwer, a nie tylko jego część jak w przypadku VPS.

Cloud Serwer – najbardziej zaawansowany i najdroższy hosting

Decydując się na hosting dla sklepu internetowego możesz wybrać również Cloud Serwer. To najbardziej zaawansowana technologia, która dedykowana jest dla istniejących i rozwijających się sklepów internetowych, gdyż koszt w tym przypadku wynosi kilka tysięcy złotych rocznie. Tutaj także otrzymuje się pewną ilość danych do wykorzystania, jednak w przypadku awarii serwera, inne przejmują jego działanie, w związku z tym sklep internetowy może działać dalej, mimo trwających prac konserwacyjnych i naprawy błędów. W tym przypadku grupa serwerów dzieli pomiędzy siebie określone zasoby.

Jaki zatem wybrać hosting? Wydaje się, że najlepszy jest wybór pomiędzy dedykowanym i cloud serwer. Jednak na samy początku można postawić nawet na współdzielony. W przypadku serwera dedykowanego zawsze można zwiększyć swoje zasoby wtedy, gdy planuje się większą kampanie marketingową albo zbliżają się promocje związane z Boxing Day czy wcześniejszym Black Friday. Dzięki temu można trzymać rękę na pulsie i dbać o wizerunek w oczach stałych klientów, a także zdobywać nowych. Niewątpliwie pomocna jest tu obsługa IT, z której zawsze należy korzystać, niezależnie od rodzaju hostingu, z którego się korzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ