Poradniki

Wszyscy mają bloga, mam i ja!

wszyscy mają bloga, mam i ja! (1)Blogowanie to moda, która pojawiła się u nas jakiś czas temu. Idąc w ślad modnych blogerek modowych i ciekawych stron z przepisami, marzymy o tym, by i nasze hobby stało się popularne. Jak jednak postawić bloga, kiedy nie mamy o tym pojęcia?

Oto kilka prostych rad dla początkujących.

Wymyśl temat i wizję
Niby proste, a jednak wcale nie! Często bywa tak, że mamy plan na pierwsze 3-4 posty, jesteśmy zainspirowani blogami innych, jednak kiedy przychodzi co do czego – nie mamy o czym pisać. Dlatego zastanówmy się na spokojnie co mamy do zaoferowania i w jaki sposób. Czy będziemy mieć na tyle materiału, by blog był inspirujący dla innych. Bez tego ani rusz.
Czy będzie to interesujące dla naszych czytelników a nam sprawi radość. W końcu o to chodzi w blogowaniu!

Techniczna strona blogowania
Oczywiście aby w ogóle zacząć blogować musimy mieć stronę, na której powstanie blog. Możemy zakładać blogi na darmowych platformach, jednak często ograniczają nam one możliwość dostosowania jej wizualnego aspektu, mają wpływ na pozycjonowanie oraz nie wyróżniają naszego bloga niczym szczególnym spośród tysięcy innych.

Własna domena to inna sprawa. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to wybór domeny. Jeśli nasza nazwa będzie wolna, kupujemy ją i poszukujemy hostingu. Blogowanie nie wymaga hostingu o wielkiej pojemności – w końcu strona będzie opierała się na wpisach i zdjęciach. Hosting, który wybierzemy wcale nie musi być drogi. Tani hosting stron nie zawsze oznacza, że jest on gorszy. Bywa tak, że jego cena wynika z ilości dostępnego miejsca lub lokalności firmy, jednak pod względem bezpieczeństwa niczym nie różni się od dużych firm.
Zazwyczaj wybrany przez nas hosting gwarantuje nam bezpłatny instalator wybranego systemu CMS. Dzięki temu jednym kliknięciem stawiamy szkielet strony, w wybranym systemie: WordPressie, Joomli czy Dropalu.

Kreacja wizualna
Na koniec, by nasza strona przyciągnęła uwagę, musimy pomyśleć o jej kreacji wizualnej. Na początku, aby zaznajomić się z interfejsem wybranego CMS-u możemy skorzystać z darmowych templatek dostępnych w panelu ustawień. Znajdziemy tam proste i przejrzyste motywy, które spełnią swoją rolę zarówno na blogu o motoryzacji jak i o pieczeniu ciast.

Kiedy jednak poczujemy się pewnie w naszym systemie CMS warto sięgnąć bo bardziej zindywidualizowany motyw. Gdzie taki znaleźć? Pełno stron, zwłaszcza zagranicznych, oferuje unikatowe wzory dla naszych stron, które można kupić za kilka dolarów. Możemy również zlecić stworzenie indywidualnego projektu firmie lub agencji kreatywnej. To jednak wiąże się z większymi kosztami.

Pamiętajmy, że ludzie są wzrokowcami i aby przyciągnąć ich uwagę, nasz blog musi odznaczać się ciekawymi grafikami, koncepecją wizualną i przejrzystością. Zdjęcia z telefonu i przestarzałe kolory na stronie odstraszają potencjalnego czytelnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ