Systemy oprogramowania stanowią podstawę działalności w coraz większej ilości firm. Chociaż mało kto zdaje sobie sprawę, w codziennym życiu, pracy, bankach, sklepach i nowoczesnych samochodach wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowania, które muszą działać bez zarzutu. Awaria lub jakiekolwiek inne usterki na serwerach firmy prowadzą do przestoju produkcji czy przesyłki komunikacji. Krótko mówiąc, utrudniają pracę. A każde utrudnienie niesie ze sobą określone straty finansowe. Jak im zapobiec? W takich sytuacjach na pomoc przychodzą wykwalifikowani specjaliści testujący oprogramowanie. Jaka ważna jest rola testowania i jakie podstawowe rodzaje można wyróżnić?
Dlaczego warto?
Teoretycznie testowanie to nieodłączny proces związany z wytwarzaniem oprogramowania dla firmy. Przede wszystkim zapewnia jego wysoką jakość i bezproblemowe działanie, pozwala też skontrolować, czy wytwarzane oprogramowanie jest zgodne ze specyfikacją. Testy wykonuje się z powodzeniem niemal na każdym etapie prac programistów. – Testowanie oprogramowania to również doskonały sposób na zweryfikowanie błędów w już istniejącym systemie. Naturalnie nie jest w stanie wykryć wszystkich defektów, bo tych może być całe mnóstwo, jednak może skutecznie dostarczyć informacji o jego stabilności, zgodności z wymaganiami klienta lub jego oczekiwaniami. Testowanie zaleca się we wczesnych fazach projektu, bo wtedy naprawa ewentualnie wykrytych defektów nie jest tak droga, jak w przypadku gotowego oprogramowania. – tłumaczy specjalista firmy Testspring.
Cele testów to zatem zapobieganie lub odszukanie błędów, uzyskanie informacji o poziomie jakości oprogramowania oraz monitorowanie ryzyka produktu. Dobrze testowany system to automatycznie wyższa gwarancja bezproblemowego działania w przyszłości. Coraz częściej testowanie stanowi jedno z wymagań kontraktu, wymagań prawnych oraz standardów przemysłowych.
Rodzaje testów
Testy oprogramowania można podzielić na testy elementów systemu tzn. klas, podsystemów, komponentów oraz systemowe. Inny podział obejmuje testy biało – oraz czarnoskrzynkowe, zwane również strukturalnymi i niestrukturalnymi. Testy API, UI, GUI i warstw danych to testy warstw. Natomiast testy wymagań to wszystkie te, które weryfikują zgodność implementacji z wymaganiami. W związku z tym zalicza się do nich na przykład testy funkcjonalne i GUI. Dodatkowo można wyróżnić testy wykonywane w konkretnie określonym celu. W tym przypadku wymienia się retesty służące poprawkom błędów oraz testy regresywne, czyli badanie niezmienionych części oprogramowania po wykonaniu zmian.
Jak znaleźć dobrych testerów?
Wiadomo już, że testerzy odgrywają dużą rolę w tworzeniu w pełni legalnego i sprawnie działającego oprogramowania. Jednak serwery, jak wszystko inne, mogą w wyniku przeciążeń lub innych czynników ulegać awariom. Wtedy również z pomocą mogą przyjść specjaliści od testowania. W sieci coraz częściej można znaleźć dobre firmy koncentrujące się głównie na testowaniu oprogramowań, weryfikacji defektów, wskazywaniu ich oraz naprawie. Najlepsze z nich są reprezentowane przez fachowców wykazujących ogromną wiedzę i doświadczenie we współpracy przy licznych, często wymagających projektach. Mając na uwadze sprawne działanie systemu, zapewniające płynną pracę w firmie, warto poświęcić chwilę na odszukanie i skorzystanie z usług firmy cieszącej się zaufaniem wielu klientów.