Polecane

Tani hosting a bezpieczeństwo

tani hosting

Ostatnie tygodnie w branżach związanych z biznesem online minęły pod znakiem dyskusji nad bezpieczeństwem serwerów największych firm hostingowych oraz koniecznością robienia backupów we własnym zakresie. Okazuje się bowiem, że firmy hostingowe nie zawsze rzetelnie podchodzą do tych kwestii, a konsekwencje dla wielu klientów są ogromne (patrz przypadek grupy Adweb). Pojawia się zatem pytanie – jaki hosting wybrać i czy aby na pewno w przypadku małej strony wystarczy tani hosting czy warto zainwestować w droższe rozwiązania?

Posiadania strony firmowej stało się niemal koniecznością. Chociaż internet niemal całkowicie wyparł książki telefoniczne już kilka lat temu, a reklama online daje znacznie większe możliwości niż konwencjonalne metody, to wiele małych przedsiębiorstw dopiero teraz przekonuje się do zaistnienia w internecie. „Postawienie” strony nie jest dziś szczególnie trudne, ale trzeba również zadbać o domenę i hosting stron. Szczególnie w tym drugim przypadku należy dokładnie sprawdzić usługodawców, ponieważ od tego zależy nie tylko transfer czy pojemność serwera, ale przede wszystkim jego stabilność, szybkość i bezpieczeństwo.

Wiele małych firm wybiera tani hosting stron bowiem ich strony nie generują dużego ruchu. Biorąc pod uwagę kwestie techniczne nie jest to zły wybór, jednak firmy muszą także sprawdzić procedury bezpieczeństwa. Na te, niestety, nie mamy wpływu. Na szczęście z pomocą przychodzą opinie internautów (dostępne w kilku miejscach), które najlepiej świadczą o jakości usług wybanego dostawcy hostingowego. Bardzo często bowiem tani hosting wcale nie oznacza gorszej jakości usług – a wręcz odwrotnie. Mniejsi dostawcy hostingu często są mniej narażeni na ataki oraz wypadki niż firmy-giganty.

Kolejna kwestia to regularny backup. Prawdą jest, że nie wszyscy go robią, a jest to klucz do zabezpieczenia strony przed zniknięciem wskutek problemów usługodawcy. Tutaj zasada jest prosta – należy go robić regularnie, a pliki pobierać na dysk. Dotyczy to również firmowej poczty. Bez tego ani rusz, zwłaszcza po incydencie, który nie dawno miał miejsce.

Doświadczenie setek klientów pokazało, że warto zadbać o dobry hosting stron. Oczywiście nie wszystko można przewidzieć, ale jedno jest pewne – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, bo może okazać się, że potencjalne (niewielkie) oszczędności przyniosą ogromne i trudne do odrobienia straty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ