Polecane Poradniki

Kartki pocztowe a e-kartki

fireworks-492325_640Wysyłanie swoim bliskim tradycyjnych kartek pocztowych to zwyczaj, który stopniowo zanika. Nie powinien zaniknąć całkowicie, gdyż wiele osób jest przyzwyczajonych do wyglądu i zapachu papierowych kartek, a także do charakteru pisma ich nadawców. Obecnie jednak mało kto wysyła swoim bliskim kartkę na każdą okazję, często bowiem zdarza się zapomnieć o urodzinach czy imieninach przyjaciela lub krewnego. O Bożym Narodzeniu i Wielkanocy raczej każdy pamięta, jednak bywa i tak, że kartka z okazji tych świąt jest wysyłana zbyt późno i nie dociera na czas.

Alternatywą dla kartek papierowych są e-kartki, które można wysyłać online. Postępowanie w obu przypadkach jest podobne – najpierw wybór najodpowiedniejszej kartki, potem adresowanie i wypełnianie jej, wybór znaczka oraz wysłanie kartki adresatowi. Są jednak istotne różnice. Przede wszystkim nadawca nie musi podawać adresów pocztowych ani nazwisk. Wystarczy podpisać się swoim imieniem lub pseudonimem i wpisać imię lub pseudonim odbiorcy. Zamiast adresów pocztowych wpisuje się natomiast adresy e-mail.

Najważniejszą różnicą jest jednak to, że e-kartki są bezpłatne. Za ich wysłanie nie pobierane są opłaty, a znaczki są tylko symboliczne. Poza tym kartki elektroniczne docierają do adresata błyskawicznie – już chwilę po wysłaniu znajdują się w jego skrzynce odbiorczej. Dlatego też można je wysłać w dniu urodzin lub imienin danej osoby, bez obawy, że nie dotrą na czas. Również przed świętami warto zastąpić kartkę papierową e-kartką, jeśli istnieje obawa, że poczta nie dostarczy życzeń odpowiednio wcześnie. Wystarczy tylko znać adres mailowy odbiorców. E-kartki będą miłą niespodzianką dla tych, którzy często korzystają z poczty elektronicznej. Natomiast jeśli ktoś nie posiada komputera lub rzadko go włącza, bardziej może się ucieszyć jednak z kartki papierowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ