Finanse Poradniki

Jak wybrać dobry tablet?

man-792174_640Wzrostu zainteresowania tabletami nie da się już nie zauważyć – zarówno na uczelniach, w szkołach, firmach, jak i w autobusie czy poczekalni coraz więcej ludzi korzysta z tych poręcznych urządzeń. Może się wydawać, że główną funkcją kolorowych ekranów jest zabawa, jednak tylko do czasu poznania ogromnych możliwości tabletów oraz ich szerokiej gamy. Podpowiadamy, jak wybrać z niej urządzenie najlepiej odpowiadające naszym potrzebom.

Parametry ekranu

Wyświetlacz to najczęściej pierwszy element tabletu, który interesuje nas przed zakupem. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na jego rozmiar (przekątna mierzona w calach), matrycę oraz rozdzielczość (odpowiadają za jakość i wyrazistość obrazu). Tablet z założenia jest urządzeniem mobilnym, dlatego rozmiar ekranu optymalny do transportu powinien wynosić 7-8 cali. Jednak gdy zależy nam na dużej powierzchni użytkowej i najlepszym komforcie przy oglądaniu filmów, powinniśmy wybrać ekran 9-10 calowy. Natomiast rozdzielczość uzależniona jest od właściciela tabletu: dzieciom i nastolatkom w zupełności wystarczy 1024×600 pikseli, dorośli będą zadowoleni z wartości większej niż 1024×768. Najbardziej popularna matryca to TFT, ale jeśli priorytetem jest dla nas doskonała jakość obrazu, warto przyjrzeć się matrycy IPS.

Dostęp do sieci

Nie potrafilibyśmy żyć w dzisiejszym świecie bez Internetu, dlatego przy wyborze tabletu trzeba się zastanowić nad formą łączności. Jeśli będziemy korzystać z urządzenia wyłącznie w domu, nasze WiFi załatwi sprawę. Jednak najczęściej chcemy być online również w podróży czy w kawiarni, dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w moduł LTE lub 3G, który zapewni nam możliwość surfowania w sieci w każdym miejscu objętym zasięgiem.

Wnętrze jest najważniejsze

Procesor to centrum zarządzania tabletu, dlatego koniecznie trzeba dostosować go do naszych potrzeb. Jeśli od przyszłego elektronicznego asystenta oczekujemy obsługiwania skomplikowanych aplikacji oraz bardzo szybkiego działania, musimy postawić na co najmniej 4 rdzeniowy procesor. Powinniśmy też sprecyzować nasze oczekiwania dotyczące pojemności pamięci RAM i wytrzymałości baterii oraz porównać cechy różnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows).

Wygląd i marka

Zewnętrzne właściwości tabletów również są ważne. Jeśli urządzenie będzie nam towarzyszyć w podróżach, warto wybrać to wykonane z dobrej jakości materiałów, wodoodporne, z wytrzymałym ekranem (nietłuczące się Gorilla Glass). Kupinie tabletu ze specjalnym ochronnym etui zapewni mu najlepszą ochronę i oryginalny wygląd – obecnie możemy wybierać spośród wielu kolorów i materiałów. Firmy przodujące w produkcji najnowocześniejszych tabletów to Samsung, Apple, Lenovo, Acer, Asus oraz Sony – produkty oznaczone tymi markami są zazwyczaj pewnym i spełniającym oczekiwania użytkownika zakupem.

Tablet przestał być już uważany za zbytek, zabawkę lub kolejny szpanerski gadżet. To przyszłościowe, ułatwiające pracę, naukę i komunikację urządzenie, które doceniane jest przez coraz większą rzeszę konsumentów. Rozważne zainwestowanie w tablet sprawi nam dużo satysfakcji i radości z odkrywania jego licznych możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ