Edukacja Rozrywka

Leap – kontrola komputera za pomocą niewielkich ruchów palców

Wydawałoby się, że myszka i klawiatura są nierozłącznymi elementami każdego komputera. Jak się jednak okazuje, istnieją inne sposoby sterowania  i to dużo praktyczniejsze niż ekrany dotykowe czy jakiekolwiek inne urządzenia.

Minęło już niemal pół wieku, odkąd Douglas Engelbart, inżynier z Instytutu Nauki w Stanford, skonstruował komputerową myszkę. Jego wynalazek od tamtej pory w zasadzie nie uległ żadnym zmianom – nawet trackpady czy ekrany dotykowe, które mogą być kontrolowane za pomocą kilku palców jednocześnie opierają się o te same mechanizmy. Jednak firma Leap Motion znalazła już sposób na to, by zrewolucjonizować relację człowiek-komputer. Długie na prawie 8 cm urządzenie przechwytujące przy użyciu technologii motion-capture ruchy użytkownika, znane jako Leap, pozwala na kontrolowanie ekranu wyłącznie za pomocą delikatnych ruchów palcami.

Urządzenie może zostać podłączone do dowolnego komputera i działa na różnych platforma operacyjnych. W Leap’ie znajduje się zestaw żarówek LED i 1.3-megapikselowa kamera z czujnikami, które monitorują ruch w polu o objętości 0,2m3. Oprogramowanie urządzenia stosuje własne algorytmy do przekonwertowania tego, co ono „widzi” w trójwymiarową mapę dłoni użytkownika. System wykrywa tak małe ruchy jak jedna setna milimetra (jest dwustukrotnie bardziej czuły od Kinect’a), co umożliwia mu śledzenie ruchu pojedynczych opuszków. Co więcej, Leap jest na tyle niewielkim urządzeniem, że może zostać wbudowany w laptopy lub tablety (a zacznie się to dziać najprawdopodobniej już na początku przyszłej wiosny).

Poza tym, że będzie on mógł służyć za podstawowe urządzenie sterujące komputerem, to producenci wielu różnych przemysłów, między innymi gier czy graficznego, mają dodatkowo swoje pomysły na jego wykorzystanie – Leap może według nich posłużyć np. do rzeźbienia gliny, dyrygowania orkiestrą czy tłumaczenia języka migowego na tekstowy. Razem z wejściem urządzenia na rynek pojawić ma się także internetowy sklep z aplikacjami napisanymi pod jego kątem.

Cena Leap-a nie powinna przekroczyć 70 dolarów, a dostępny ma on być w lutym 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ