Polecane Poradniki

Szukasz dobrego administratora dla swoich stron WWW? Czeka Cię przeprawa…

administratorJeżeli prowadzisz firmę, do której chcesz zatrudnić Project Manager’a (administratora stron WWW) czeka Cię spora przeprawa podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie może nie jest dla Wszystkich oczywista dlatego też warto rzucić okiem na otaczające nas technologie oraz specjalistów, a także „specjalistów”, którzy wyrastali w ich sąsiedztwie.

Kilka / kilkanaście lat temu stworzenie szablonu strony internetowej było postrzegane jako coś niesamowitego. Osoba posiadająca wiedzę na temat misternych „kodów html” była swojego rodzaju geekiem, Frankensteinem, pogromcą duchów i tak dalej i tak dalej. Kohana, PHP, Java – poznanie podstaw tych języków były już na poziomie czarnej magii dla przeciętnego śmiertelnika.

Z upływem czasu rozwój internetu, technologii i serwisów oferujących swoje usługi przez internet stały się na tyle popularne, że wymusiło to, chcąc czy nie chcąc, przymusową naukę dla wielu z tych, którzy pragnęli rozwijać się w wirtualnej branży.

Swojego czasu praktycznie wszystko wymagało ręcznego pisania kodu. Po parunastu latach (w wielkim skrócie) doczekaliśmy się gotowych platform stworzonych dla e-commarce, CMS-ów pod serwisy publikujące treści w trybie cyklicznym itd, itp.

Do czego zmierza ta myśl? Otóż dzisiaj wielu osobom może wydawać się, że instalacja WordPressa i dorzucenie do niego innej skórki niż dwadzieścieczternaście to juz coś wielkiego, coś na poziomie.

Hmm, umiem zainstalować WordPressa, dodatkową skórkę, umiem zmienić w pliku style.css kolor mojej strony.. Hmm.. chyba nadaję się już na administratora stron czy może nawet większych portali.

No i niestety, tutaj sprawa niestety (brzydko mówiąc) może się rypnąć po całości. Potencjalny pracodawca spędza nieraz po 10 czy kilkanaście godzin z początku na irracjonalnie śmiesznych, potem już na irytujących rozmowach kwalifikacyjnych. Przecież administrator stron WWW to już faux pass, niemodne i oklepane stanowisko, że każdy przeciętny licealista by temu podołał (nie obrażając przy tym faktycznie zdolnych uczniów szkół średnich). Teraz mówi się raczej Project Manager, Junior i Senior Project Manager i jeszcze kilka innych kombinacji.

Niestety wygoda platform działających out of the box, masa gotowców i skryptów wywołuje w ich użytkownikach złudne poczucie doświadczenia i faktycznie posiadanej wiedzy. Dlatego też zanim delikwent przychodzący a rozmowę kwalifikacyjną zaszczyci progi naszej firmy warto zadać mu prze telefon krótkie dwa pytania: co to jest RWD i jak oznaczać klasy w stylach CSS. Pytania dla osób w ogóle nie zaznajomionych z tematem będą faktycznie niezrozumiałe. Jednak dla fachowców oraz „fachowców” z wieloletnim doświadczeniem pytania te powinny być znacznie prostsze niż działanie matematyczne; ile to jest 2 + 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ