Technologia

Studentka z Polski w finale programu uniwersyteckiego Sony World Photography Awards Student Focus 2013

Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie została zakwalifikowana do finału programu uniwersyteckiego Sony World Photography Awards Student Focus — najpoważniejszego na świecie programu i konkursu dla studentów kierunków fotograficznych.

24-letnia Natalia Wiernik znalazła się w gronie 10 finalistów konkursu Student Focus, a jej praca została wybrana spośród zgłoszeń, które napłynęły z ponad 230 uczelni z całego świata. Teraz przyjdzie jej stanąć w szranki z dziewięciorgiem pozostałych finalistów – z takich krajów jak Nowa Zelandia czy Argentyna. Stawką jest tytuł zwycięzcy programu Student Focus oraz cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 000 euro, który zostanie przekazany zwycięskiej uczelni.

Zakwalifikowane do finału zdjęcie Natalii Wiernik nosi tytuł „Thanksgiving” (Dziękczynienie) i przedstawia królika, symbol płodności. Powstało podczas warsztatów dla studentów fotografii na krakowskiej ASP, których zadaniem było uchwycić i ukazać klimat świętowania we własnym kraju.

Fotografia to moim zdaniem jeden z najważniejszych środków ekspresji

— mówi Natalia Wiernik. —

Kiedy dowiedziałam się, że przeszłam do finału programu Student Focus, byłam zaskoczona i zachwycona. Nie mogę już doczekać się finałowego zadania.

Natalia Wiernik jest studentką V roku w Pracowni Fotografii na Wydziale Grafiki ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Obecnie przygotowuje dyplom w Katedrze Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych pod kierunkiem dr hab. Agaty Pankiewicz, prof. ASP.

W swoich obrazach Natalia łączy doświadczenie fotografa, malarza i grafika

— mówi Agata Pankiewicz, opiekun naukowy polskiej finalistki.

Program studiów na Wydziale Grafiki sprzyja takim interdyscyplinarnym poszukiwaniom. Prace Natalii są wynikiem jej nadzwyczajnej spostrzegawczości, pomysłowości oraz umiejętności właściwego wykorzystania aparatu i narzędzi w postprodukcji. Jej sukces przede wszystkim jest jednak sumą jej 5-letnich, pełnych pasji studiów w obszarze sztuk wizualnych. Nie jestem zaskoczona, że właśnie ten obraz znalazł się na finałowej liście; czuję natomiast wielką satysfakcję, że wartości, które dostrzegłam w tej pracy, zostały docenione w tak prestiżowym konkursie.

Obraz będzie można oglądać od 26 kwietnia do 12 maja w słynnym londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2013. Zostanie on również opublikowany w wydawanej co roku księdze laureatów Sony World Photography Awards 2013.

Jako finalistka, Natalia Wiernik otrzyma aparat Sony α65, który posłuży jej do realizacji decydującego o zwycięstwie, finałowego zadania. Będzie ono polegało na wykonaniu cyklu 6-10 zdjęć, których motywem przewodnim będzie pojęcie „rodzina”.

Wszyscy finaliści zostaną zaproszeni na koszt WPO do Londynu, gdzie 25 kwietnia podczas gali Sony World Photography Awards nastąpi ogłoszenie zwycięzcy programu Student Focus 2013.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ