Prawidłowe stanowisko komputerowe – jakie powinno być?
Siedzenie nie jest naturalną pozycją ludzkiego ciała, dlatego też źle dostosowane stanowisko komputerowe może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jakie zatem powinno być prawidłowe stanowisko komputerowe?
Wirtualne życie coraz bardziej nas wciąga – przed komputerem spędzamy codziennie po kilka godzin, niektórzy nawet po kilkanaście godzin. W każdym z przypadków należy szczególną uwagę zwrócić na stanowisko komputerowe, bo to właśnie od niego zależy nasz komfort, ale także i zdrowie. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niewłaściwa pozycja lub źle dobrane meble mogą spowodować wiele negatywnych skutków.
Skutki nieprawidłowego stanowiska komputerowego
Niezależnie czy wykorzystujemy komputer do pracy czy grania musimy zawsze zwrócić uwagę na stanowisko komputerowe. Źle dostosowane miejsce w konsekwencji może prowadzić do m.in.: migren, zaburzenia koncentracji, nieodwracalnych zmian w kręgosłupie, ociężałości w nogach i stopach, rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż siedzenie nie jest naturalną pozycją naszego ciała i bardzo obciąża ono kręgosłup. W takiej pozycji mięśnie są mocno napięte, co w rezultacie może powodować również bolesne skurcze.
Warto zaznaczyć, że blisko 75 proc. osób korzystających z komputerów skarży się na różnego rodzaju dolegliwości, najczęściej są to te mięśniowo-szkieletowe oraz wzrokowe. Przy organizacji stanowiska komputerowego warto przeczytać sobie chociażby § 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Wprawdzie w rozporządzeniu zawarte zostały wytyczne dla pracodawców, ale warto się nimi posiłkować przy planowaniu stanowiska komputerowego w domu. Zasady w dokumencie uwzględniają bezpieczeństwo i higienę pracy oraz co najważniejsze, ergonomię.
Prawidłowe stanowisko komputerowe
Stanowisko komputerowe powinno być dostosowane do osoby, która będzie z niego korzystała. Nie powinniśmy oszczędzać na poszczególnych elementach, bo bardzo często przekłada się to na jakość. Ważnym elementem jest biurko, którego powierzchnia powinna umożliwiać swobodne działania. Najlepiej gdyby wyposażone było w regulację wysokości ustawienia klawiatury i monitora. Warto kupować meble o przeznaczeniu biurowym, gdyż wykonane są one z dobrych jakościowo materiałów np. meble firmy Wuteh.
Kolejnym istotnym elementem jest krzesło, które powinno być przede wszystkim stabilne poprzez zastosowanie co najmniej pięciopodporowaej podstawy. Krzesło musi pozwalać na pełen obrót wokół osi pionowej, powinno być również wyposażone w regulację wysokości oraz wysokości i pochylenia oparcia. Płyty siedziska oraz oparcie powinny być odpowiednio wyprofilowane.
Stanowisko komputerowe powinno być również prawidłowo oświetlone – musi ono ograniczać olśnienie bezpośrednie od m.in. oprawy, okien czy samego ekranu. W tym wypadku z pomocą idą żaluzje, zasłony lub odpowiednie oprawy oświetleniowe.
Monitor musi być ustawiony od oczu użytkownika o około 400-700 mm, który musi być wyposażony w prostą możliwość regulacji ustawień. Dobrze, by urządzenie było wyposażone w warstwę antyodbiciową lub filtr.
Klawiatura powinna być matowa, a znaki na klawiszach powinny kontrastować z jej kolorem. Najlepiej, gdyby była ona wyposażona w możliwość regulowania kąta nachylenia.
Idealne stanowisko komputerowe to:
– kąt między ramieniem a przedramieniem wynoszący 80-100°;
– ustawiony pionowo tułów, z niewielką „kifozą” lędźwiową;
– pochylenie szyi do 20°;
– wsparcie na pośladkach;
– kąt pomiędzy udem a podudziem wynoszący 90-115°.
Stanowisko komputerowo musi być dopasowane do użytkownika. Uwzględnienie powyższych wskazówek z pewnością pomoże nam uniknąć niekorzystnych skutków. Podczas pracy czy grania, warto robić sobie również kilku minutowe przerwy.