Technologia

Nowa technologia Bayer MaterialScience w dziedzinie elektroniki użytkowej

ViviTouch_fot1Innowacja Bayer MaterialScience otwiera przed użytkownikami elektroniki nowy wymiar doznań zmysłowych. Wykonane z polimerów „sztuczne mięśnie” pozwalają wkroczyć w świat realistycznych odczuć dotykowych podczas gry na tabletach PC i smartfonach. Całkowicie nowe doświadczenia dźwiękowe zapewniają wyjątkowe słuchawki.

Innowacyjna technologia to ViviTouch

Rynek gier mobilnych rozwija się bardzo szybko. Dotychczas urządzenia mobilne oferowały ograniczony zakres jednolitych sygnałów wibracyjnych, które nie zapewniały graczom zróżnicowanych wrażeń dotykowych. ViviTouch to praktycznie nieograniczone spektrum precyzyjnych i symultanicznych efektów, które oddziałują na zmysł dotyku. W połączeniu z dźwiękiem i obrazem sprawiają, że wrażenia z gry osiągają nowy poziom realności: przesuwanie piłki odczuwa się w odmienny sposób niż drgania silnika podczas jazdy czy bicie ludzkiego serca.

Teraz użytkownicy mogą dłużej cieszyć się ulubioną rozrywką, zanim będą zmuszeni podłączyć swoje urządzenia do ładowarki: ViviTouch zużywa do 70% mniej energii niż konwencjonalne systemy wibracyjne.

Nowy wymiar dźwięku
W najbliższej przyszłości na rynek wprowadzone zostaną również słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch. Sprawią, że doświadczenia audiowizualne zyskają zupełnie nowy wymiar – ten zaś zmieni sposób, w jaki słuchamy muzyki czy odbieramy dźwięki z filmów i gier.
„Gdy słuchacze doświadczą żywego dźwięku, ich stare słuchawki staną się bezużyteczne. ViviTouch zapewnia o wiele bardziej intensywne i realistyczne doświadczenia dźwiękowe – bez zwiększania poziomu głośności w sposób, który mógłby prowadzić do uszkodzeń słuchu” – wyjaśnia Dirk Schapeler, szef zespołu zajmującego się rozwojem technologii ViviTouch.

Efekt jest najbardziej wyraźny przy niskich, basowych częstotliwościach. Nowa technologia nie wpływa na same fale dźwiękowe – działa raczej poprzez bezpośredni kontakt ze skórą czaszki, przekazując dźwięki poprzez kości.

Efekt jest porównywalny z koncertem na żywo, podczas którego słuchacze całym ciałem odczuwają basowe wibracje – wyjaśnia Dirk Schapeler – Jedyna różnica polega na tym, że ViviTouch nie generuje ciśnienia dźwiękowego, a efekt żywego dźwięku jest mobilny. Można cieszyć się nim dosłownie wszędzie.

Najnowsza technologia spółki Bayer MaterialScience opiera się na cienkich polimerowych powłokach, które przekształcają energię w ruch. Rozciągają się, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, a następnie kurczą niczym mięśnie. Te tak zwane elektroaktywne polimery generują kontrolowane ruchy w ciągu milisekund, umożliwiając symulowanie wysoce zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ