Poradniki

Notebook czy netbook – co wybrać?

technology-791031_640Komputer przenośny to bardzo przydatny sprzęt, który jest potrzebny niemal każdemu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, co utrudnia podjęcie decyzji. Wybór między netbookiem i notebookiem to kwesta, którą powinniśmy rozstrzygnąć na początku.

Mniejszy i większy brat

Wybierając między netbookiem a notebookiem musisz sobie uświadomić różnice między nimi. Netbook to laptop o przekątnej ekranu od 9 do 13 cali. Mały ekran przekłada się na niewielkie gabaryty całości, a także niską wagę. Mniej wydajne podzespoły wpływają na niższe zużycie baterii. Mobilność oraz długo działająca bateria to największe zalety netbooków. Notebooki są większe, bardziej wydajne, ale również cięższe. Netbooka można bez wysiłku nosić w torbie z innymi rzeczami, a niektóre notebooki są tak duże, że potrzebują osobnej dedykowanej torby. Mniejsze modele można transportować równie łatwo, jak netbooki, a także wygodnie pracować trzymając laptop na kolanach. Jednak największe egzemplarze nie posiadają tych cech, za to ich wydajność jest porównywalna z pecetami, od których mimo wszystko zajmują mniej miejsca. Ofertę możesz porównać tutaj: http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml.

Czy pasuje do mnie netbook…

Wspomniane wcześniej zalety netbooków – małe gabaryty i mocna bateria, sprawiają, że jest to świetny sprzęt dla osób, które potrzebują mieć komputer zawsze ze sobą. Jest to bardzo duża grupa osób, obejmująca studentów, uczniów, wykładowców akademickich, średnią kadrę menedżerską, a także pracowników wolnych zawodów. Netbook szybko się odpala, co pozwala w którym czasie stworzyć notatki, raport czy napisać ważnego maila. Ten rodzaj laptopa sprawdzi się również u wszystkich osób, które dużo podróżują. Umożliwia bowiem pracę w pociągu, autokarze czy innym środku lokomocji. Może również przydać się podczas relaksu – netbook ma większy ekran niż smartfon, co pozwala na nim całkiem wygodnie obejrzeć film lub serial. Nie są to oczywiście warunki, jakie oferuje sala kinowa, ale ułatwi zabicie nudy w długiej podróży. Niestety jeśli lubimy grać w gry, to możliwości netbooka będą dla nas rozczarowujące. Większość tego typu komputerów nie razi sobie z grami, ale istnieją modele specjalnie zaprojektowane dla graczy.

…czy notebook

Notebooki oferują bardzo szeroki wachlarz możliwości. Od małych modeli, które niewiele różnią się od netbooków, po duże odmiany, które nadają się właściwie tylko do użytku stacjonarnego. Laptop może być bardzo dobrą propozycją na komputer domowy, który sporadycznie będzie wynoszony na zewnątrz. Ze względu na większą wagę oraz mniej wytrzymałą baterię, nie jest tak wygodny w podróży jak netbook. Mimo to raz na jakiś czas, można go w tej sposób wykorzystać. Notebook będzie dla ciebie dobry, jeśli wykonujesz wolny zawód i potrzebujesz czasem zaprezentować wyniki swojej pracy klientom. Większy ekran umożliwi lepszy odbiór szczegółowych prezentacji. Wbrew pozorom notebooki świetnie nadają się do obróbki grafiki czy filmów. Jedynym minusem podczas obróbki czy oglądania filmów może być słaby dźwięk. Planując zakup notebooka, który będzie używany do tych celów, warto zwrócić uwagę na jakość dźwięku. Poza tym w domu możemy dopiąć laptopa do wzmacniacza, aby uzyskać satysfakcjonujący dźwięk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ