Polecane Poradniki

Które oprogramowanie wykorzystać do projektowania felg?

wheel-rim-254714_1280Każdy z nas miał zapewne do czynienia z felgami aluminiowymi czy stalowymi, ale czy każdy wie w jaki sposób są projektowane?

Najczęściej występującymi typami felg są oczywiście felgi aluminiowe i stalowe. Niezależnie z czego są one wykonane muszą zostać odpowiednio zaprojektowane, aby były w stanie przejść późniejsze testy wytrzymałościowe. Istotną częścią samego projektowania jest decyzja o tym czy felga ma być jedno czy wieloczęściowa, a także jak wieloramienna ma być. Po wykonaniu tego kroku projektant powinien przygotować graficzną wizualizację wcześniej zaprojektowanej felgi. Popularnym programem który taką wizualizację umożliwia jest DOTZ Desing Studio.

Program jest o tyle ciekawy, że korzystać może z niego osoba nie mająca większego doświadczenia w projektowaniu, a z jego podstawowej wersji można korzystać w trybie online, tzn nie ma konieczności instalowania go na komputerze. Sama wizualizacja pozwoli dostrzec mankamenty jakie pojawiły się we wcześniej wykonanym projekcie.

Po wprowadzeniu wizualizacji możemy również dokonywać wszelakiego rodzaju udoskonaleń projektowych. Sprawią, że możliwe będzie wyprodukowanie felgi aluminiowej spełniającej oczekiwania projektantów oraz wymagania techniczne. Programami które w tym przypadku mogą okazać się nam niezwykle pomocne są popularny AutoCAD oraz mniej popularna choć niemniej użyteczna Catia.

Programy te pozwolą na odpowiednie zaprojektowanie felgi aluminiowej która następnie odlewana jest w plastiku jako projekt pokazowy. Pozwoli to projektantom zbadać reakcje odbiorców na wykonany przez nich projekt i przeprowadzić testy, które mogą ewentualnie ujawnić jeszcze jakieś wady. Gdy projekt ten zostanie zaakceptowany felga może być wreszcie poddana pod przygotowanie. W fazie końcowej przygotowywania felgi do produkcji pomóc może jedna z wersji CAda np. AresCad.

Wyniki odpowiednio zaprojektowanych i funkcjonalnych felg podziwiać można na stronie www.ladnefelgi.pl. Jeśli chodzi o felgi stalowe to ich produkcja wymaga użycia najnowszych, wysokozaawansowanych technologii. Proces produkcyjny i przygotowawczy takiej felgi złożony jest z kilku technologii analitycznych.

Proces produkcji felg stalowych składa się najczęściej z czterech etapów tworzenie tarczy koła, obręczy, montaż oraz lakierowanie. W przypadku pierwszych dwóch etapów projektanci będą potrzebowali odpowiedniego wsparcia komputerowego. W tym przypadku warto zastanowić się nad skorzystaniem opcji programu SolidWorks. Pozwoli on w dość prosty sposób zaprojektować dobrej jakości stalową felgę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ