Polecane Poradniki Rozrywka Technologia

Jak przenieść domenę?

binary-368715_640Osoby prowadzące blogi w popularnych serwisach blogowych coraz częściej i chętniej rezygnuje z domeny zawierającej nazwę serwisu na rzecz własnej samodzielnej domeny. Dlaczego warto to zrobić i jak?

Prowadząc blog w serwisie blogowym możemy pozostać przy formie typu www.mojanazwa.serwisblogowy.pl albo zmienić na www.mojanazwa.pl. Nie mamy chyba wątpliwości, że druga wersja wygląda lepiej i jest łatwiejsza do zapamiętania przez użytkowników. Ponadto każda strona pod własną domeną prezentuje się bardziej profesjonalnie. Do tego dochodzą nam także dodatkowe funkcje, jak możliwość zarabiania na stronie bez obaw o naruszenie regulaminu serwisu blogowego, większe możliwości modyfikacji. Dziś na rynku działa wielu providerów, którzy konkurując między sobą, przygotowują coraz atrakcyjniejsze oferty dla swoich obecnych i przyszłych klientów.

Zmiana rejestratora

Dziś przeniesienie domeny do innego providera jest bardzo proste. Operacja ta polega na zmianie rejestratora czyli firmy zapewniającej obsługę techniczną oraz finansową domeny, ale z zachowaniem naszych danych abonenta. By dokonać transferu, konieczny będzie osobisty lub administracyjny kontakt mailowy. Musimy wystosować prośbę do naszego dotychczasowego rejestratora, w celu uzyskania kodu autoryzującego domenę, tak zwanego kodu authinfo. Dopiero, gdy go otrzymamy, możemy przejść do następnego kroku. Musimy się zalogować do panelu zarządzania domenami u naszego nowego rejestratora i wypełnić formularz, wymagający podania nazwy naszej domeny oraz jej kodu authinfo. Po wysłaniu formularza otrzymujemy na nasz adres email wiadomość z linkiem, w który musimy kliknąć by potwierdzić transfer.

 

Kiedy należy dokonać transferu domeny i czy przenosić także hosting?

Ważną kwestia jest to, że przeniesienia domeny od jednego rejestratora do drugiego możliwe jest jedynie:

  • najwcześniej po 5 dniach od daty rejestracji, odnowienia lub ostatniego transferu,
  • nie później niż 6 dni przed końcem okresu rozliczeniowego domeny.

Kolejną sprawą jest hosting. Przy przeniesieniu domeny można go zmienić, ale nie trzeba. Warto jednak wiedzieć, że zmiana oznaczać będzie ułatwienia, chociażby w przypadku poczty. Po przeniesieniu nie musimy się obawiać, że część maili przyjdzie na nowy serwer, a część jeszcze na stary. Gdy nie przeniesiemy hostingu, także odwiedzający mogą trafiać na stronę na hostingu starym i nowym, przez co mogą nam zarzucać brak profesjonalizmu. Warto więc rozważyć kwestię przeniesienia także hostingu, a następnie sprawdzić, czy to właśnie nasz nowy rejestrator jest opiekunem domeny.

 

Czym jest parkowanie domeny?

Jedną z ciekawszych usług jest tak zwane parkowanie domen, które polega na bezpłatnym utrzymaniu wybranej przez użytkownika domeny na serwerach DNS, by móc ja w przyszłości wykorzystać do stworzenia strony internetowej, prowadzenia bloga czy galerii zdjęć. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie posiadają miejsca na serwerze, albo z jakichś powodów nie chcą jeszcze publikować swoich stron.

 

Jeśli chcemy zmienić hosting, przenieść lub zaparkować domenę, powinniśmy wybrać solidną firmę o silnej pozycji na rynku, gdyż tylko współpraca z doświadczonymi profesjonalistami daje nam pewność, że nasza strona internetowa znajduje się w dobrych rękach i pod właściwą opieką. Taką firmą jest na przykład nazwa.pl, jeden z największych providerów w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ